Nevychovávejte lenochy, zapojte děti do péče o domácnost

12.10.2019

Úklidem domácnosti strávíte průměrně až čtyři hodiny denně. Zapojte děti a nebuďte na vše sama. Nejen, že vám jejich pomoc ušetří čas, ale bude to skvělá průprava do jejich života.


Samostatnost

Také už skoro nechodíte do pokoje svého dítěte, protože už ani nejdou otevřít dveře přes všechny ty povalující se věci? Domluvit se s puberťákem bývá leckdy nadlidský úkol a to zejména v případě chcete-li po něm, aby si uklidil svůj pokoj, případně pomohl s jinými domácími pracemi.

Nedávno mi má kamarádka líčila jak doslova "nechutné" je vejít do pokoje jejího syna. Poházené věci, nádobí od jídla, pití, shnilá svačina a mnoho dalšího. Určitě není jediná, která se rezignací snažila své dítě přimět, aby si věci ve svém pokoji uklízelo samo. Jak se zdá, marně. Jemu totiž toto prostředí nevadí. O to víc to ale vadí mé kamarádce a tak to pravděpodobně dřív nebo později skončí tím, že pokoj uklidí sama. 

Děti si začnou více vážit úklidu, vypraného oblečení a jiné péče, až budou bydlet ve svém a až uvidí, co to obnáší. To však neznamená, že musíte čekat než k tomu dozrají.

Existuje celá řada článků jak děti přimět k úklidu. Někdo děti odměňuje, jiný tvrdí, že je to jejich povinnost, stejně tak jako vaše péče o ně, a tak odměny zatracují.

Jedno je ale jisté. Začít byste měli ideálně co v nejmenším věku dítěte a pokud už jste to nestihli, tak bude určitě nutná motivace, cíl a z toho vyvozená odpovědnost. To většinou zabere.

Pokud máte malé děti, pokuste se je zapojit do úklidu jen jak to půjde. Naučte je si začít hrát s hračkou až poté, co uklidí tu předešlou. Jen vytrvalost a důslednost vás přivede k tomu, že dětem nebudete neustále vyčítat, co zase neudělaly. Děti, které jsou odmalička zvyklé pomáhat, jsou v životě mnohem samostatnější. Nedůslednou výchovou si děti jen osvojí líné návyky, kterých už se jen těžko zbaví.

Sama jsem před pár lety začala navštěvovat kaučku, se kterou spolupracuji dodnes. Navedla mě na správnou cestu, jak s dětmi v rámci jejich povinností pracovat. A ať se vám to bude zamlouvat nebo ne, důležitý je plán a rozvrh. Mnohé to vyděsí, ale co si zkrátka nenaplánuješ, to neuděláš. U dětí to platí dvojnásob.

Plán

Vytvořte si doma systém, který vám pomůže. Ideální je vše si naplánovat. Sedněte si s dětmi a napište si všechny činnosti, které by mohly doma zvládnout (vynášení odpadků, utírání prachu, mytí oken, žehlení, zalévání květin, venčení mazlíčka, aj.). Ke každému věku je úměrná jiná činnost, ale i menší děti spoustu z nich zvládnou.

Na každý den si nastavte, kdo co dělá a zaneste tyto povinnosti do rozvrhu svých dětí. Poslouží vám k tomu nástěnka, kterou si sami vytvoříte nebo si pořídíte tabuli RE-KIDS, kde vše potřebné naleznete na již předpřipravených samolepkách, která děti povede k samostatnosti nejen v úklidu.

Motivace x Cíle x Odpovědnost

Motivovat dítě můžete jak pozitivně, negativně nebo kombinací obojího. Každy své děti vedeme a vychováváme jinak, proto i způsob motivace bude odlišný. Pozitivní motivací mohou být bonusy jako navýšení kapesného, moci jít do kina, vymyslet, kam se pojede o víkendu na výlet, být manažerem víkendového dne či večera a vybrat film, který bude rodina společně sledovat, ... Pozitivních motivací je celá řada a fantazii se meze nekladou.

Naopak neplnění si svých povinností může být vykoupeno snížením kapesného, omezením mobilu, PC, televize a nebo černým svědomím, že to přeci jen někdo musel udělat za vás. Ono černé svědomí někdy bolí víc než zabavený mobil.

Motivovat mohou děti i dlouhodobé cíle. Děti rostou a neustále potřebují nové věci. Ať už je to oblečení, elektronika, sportovní vybavení, atd. Ani tyto věci nejsou samozřejmostí. Zahrňte je do dlouhodobých cílů, třeba tím dětem zvýšíte chuť vám pomoci a nemít pocit, že to dělají pro vás.

Nastavit si způsob, jak budete plnění úkolů hodnotit. Ideální není lpět na dnu. Jestliže dítě něco nestihne, protože mělo jiné povinnosti nebo se mu zkrátka nechtělo, ale splnilo to o den, dva později, považujte to za splněné. 

Tímto způsobem děti naučíte plánovat si svůj čas a povinnosti, povedete je ke zodpovědnosti a jako bonus odbouráte dusnou atmosféru a zavítá k vám rodinná pohoda.